بتن سخت

بتن ریزی

بتن ریزی به فرآیند ریختن بتن در محل مورد نظر اطلاق می شود. به عبارت دیگر به اجرای بتن در محل پروژه، بتن ریزی گفته می شود. فرآیند بتن ریزی در شرایط مختلف و در اقلیم های مختلف بسته به شرایط هوایی متفاوت است. به طور کلی بتن ریزی دارای مراحلی است که در ادامه این مراحل را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.بتن یک مصالح ساختمانی است که به دلیل دوام و مقاومت بالایی که دارد بسیار پر کاربرد است. 


 


بتن ریزی,بتن ریزی در سیستم آی سی اف,ضد یخ برای بتن,بتن ریزی ستونها و تیرها,بتن ریزی در هوای گرم,بتن ریزی در هوای سرد,بتن ریزی کف


 


مراحل بتن ریزی

برای شروع فرآیند بتن ریزی باید اقداماتی را انجام دهید. در واقع برای انجام این فرآیند باید به بررسی تطابق مشخصات محل پروژه با نقشه، مشخصات فنی و همچنین استانداردهای موجود بپردازید. برای این منظور باید مراحل زیر را طی نمایید.


ابتدا باید شیوه بسته شدن آرماتورها را بررسی و کنترل نمایید.

قطر آرماتورها و تعداد و فاصله آنها را بررسی کنید.

مرحله بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد ، لقمه گذاری در زیر و همچنین در کنار آرماتورها می باشد.

سطح بتن باید از نظر تمیزی مورد بررسی قرار بگیرد علاوه بر این تمیزی میلگردها و قالب بتن نیز باید کنترل شود.

فاصله های بین محور تا محور ها نیز باید کنترل شود.

ابعاد فوندانسیون و همچنین شناژ از دیگر فاکتورهایی است که باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.

انکر بولتها باید قائم باشند. این ویژگی نیز باید قبل از انجام بتن ریزی مورد توجه قرار گیرد.

فاصله انکر بولتها نیز باید بررسی شود.

و در نهایت، تراز روی بتن نیز باید کنترل شود.


 


ارزیابی بتن,کفسازی,کفسازی صنعتی


 


مصالح و تجهیزات مورد نیاز برای انجام بتن ریزی

به منظور انجام فرآیند بتن ریزی ابتدا باید به نوع بتن توجه نمایید. زیرا برای انواع مختلف بتن، نظیر بتن ماده و بتن ساخته شده در محل و غیره، مصالح و تجهیزات برای بتن ریزی متفاوت است. برای مثال برای بتن ریزی انواع بتن که در محل پروژه ساخته می شود، شما نیاز به مصالح با کیفیت در محل دارید. اصلی ترین تجهیزات و مصالح مورد نیاز برای انجام عملیات بتن ریزی به شرح زیر است:


در صورت تمایل به ساخت بتن در محل باید مصالح مورد نیاز به اندازه کافی در محل موجود باشد.

وجود دستگاه بتونیر در محل و بررسی سلامت و کارکرد صحیح آن قبل از انجام عملیات بتن ریزی. تعداد مورد نیاز این دستگاه به نوع پروژه و همچنین توان مالی مجری دارد. برای اجرای بتن به صورت یکپارچه، حداقل به دو دستگاه بتونیر نیاز است.

ویبراتور نیز از دیگر دستگاه های الزامی برای انجام عملیات بتن ریزی است. در حالت کلی حداقل دو دستگاه باید در محل پروژه وجود داشته باشد. که یکی از دستگاه ها به عنوان جایگزینی برای دستگاه اصلی است. عملکرد صحیح این دستگاه ها قبل از بتن ریزی باید مورد بررسی قرار گیرند.


 


بتن ریزی,بتن ریزی در سیستم آی سی اف,ضد یخ برای بتن,بتن ریزی ستونها و تیرها,بتن ریزی در هوای گرم,بتن ریزی در هوای سرد,بتن ریزی کف


 


حمل بتن

به منظور حمل بتن از کارخانه بتن به محل پروژه، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

حمل و انتقال بتن یکی از مراحل اصلی و مهم است که به منظور انجام بتن ریزی صحیح و مناسب باید به آن توجه ویژه نمایید. زیرا این مرحله می تواند بر میزان کیفیت و کارایی بتن تاثیر داشته باشد. به طور کلی، در زمان حمل، فرآیند انتقال بتن باید به نحوی انجام شود که در فاصله انتقال بتن از کارخانه بتن به محل پروژه، تغییر زیادی در اسلامپ بتن، مقدار هوا، میزان یکنواختی بتن و همچنین نسبت آب به سیمان رخ ندهد. با توجه به این موارد باید یکی از روش های صحیح حمل بتن را انتخاب نمایید. در این میان به مواردی همچون ، قابلیت مجزا شدن مواد از یکدیگر، آب انداختن و همچنین امکان ورود مواد خارجی به مخلوط بتن توجه نمایید.


 


بتن ریزی,بتن ریزی در سیستم آی سی اف,ضد یخ برای بتن,بتن ریزی ستونها و تیرها,بتن ریزی در هوای گرم,بتن ریزی در هوای سرد,بتن ریزی کف


 


بتن ریزی در سیستم آی سی اف

همانطور که می دانید سیستم I.C.F یک سیستم ساختمانی است. در این سیستم، بتن ریزی اندکی متفاوت است و دمای انجام آن در محدوده بالای ۴ الی ۵ درجه می باشد. اگر در این سیستم، بتن ریزی در دمای پایین تر از صفر صورت بگیرد، بتن با همان حرارت آزاد شده از گیرش اولیه، سخت خواهد شد. در شرایط بتن ریزی در هوای گرم نیز، قالب پلی استایرن موجود، اجازه تبخیر را به آب موجود در بتن نمی دهد و بنابراین رطوبت تا مرحله پایانی سخت شدن بتن همچنان باقی می ماند.


 


بتن ریزی,بتن ریزی در سیستم آی سی اف,ضد یخ برای بتن,بتن ریزی ستونها و تیرها,بتن ریزی در هوای گرم,بتن ریزی در هوای سرد,بتن ریزی کف


 


بتن ریزی در سرما

امکان بتن ریزی در دمای زیر ۵ درجه وجود دارد؟

برای انجام بتن ریزی در چنین شرایطی، چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟ امکان موفقیت این نوع بتن ریزی چقدر است؟


در شرایط دمای زیر ۵ درجه امکان بتن ریزی وجود دارد. با اینکه معمولا توصیه می شود در چنین شرایطی بتن ریزی را انجام ندهید. اما در صورتی که مجبور به بتن ریزی در چنین شرایطی شدید، باید همواره حرارت بتن را در دمای بالای پنج درجه حفظ کنید. در شرایط هوای سرد، هیدراسیون در بتن به کندی صورت می گیرد و در دمای صفر درجه نیز این فرآیند به کلی متوقف می شود. این عملکرد موجب خورد شدن سریع بتن، پس از باز شدن قالب می شود. دلیل این امر نیز تشکیل نشدن خمیر سیمان است. به طور کلی در دمای زیر ۵ درجه، واکنش بین آب و سیمان در مخلوط بتن به کندی صورت می گیرد و این امر موجب کاهش دوام و مقاومت بتن می شود. بنابراین پس از بتن ریزی در چنین شرایطی باید به خوبی از بتن ریخته شده مراقبت نمایید.

 

 روش اجرای بتن سخت به این صورت است که ابتدا باید کف کار را کاملا با غلطک کوبید تا مقاوم شود و بعد از آن نوبت به اجرای مگریزی می رسد و بعد از اجرای مگریزی نوبت به آرماتوربندی می رسد بعد از اجرای آرماتوربندی ،نوبت به اجرای بتن ریزی می رسد که همزمان با اجرای بتن سخت همراه می شود.

 

دلیل اینکه بتن سخت متریال مناسبی برای کف سازی سوله ، کارخانه ها و انبارها است اینکه دارای مقاومت سایشی بالا و مقاومت فشاری بالا می باشد .

 

به دلیل اینکه اجرای اجرای بتن سخت با ماله پروانه ای صورت می گیرد دیگر کف کار هیچ گونه گردو غبار تولید نمی کند و همچنین بتن سخت رنگی باعث شکیل و زیبا شدن کار می شود.

 

بتن سخت به چند روش اجرا می‌شود :

 

۱- خشکه پاشی

 

۲- ملاتی می‌باشد.

 

در اجرای بتن سخت ملاتی باید این را مد نظر قرار داد که مواد استفاده شده تقریبا ۵ برابر خشکه پاشی می باشد. بتن سخت رنگی یکی از پر کاربردترین مواد در کف سازی پارکینگ ها می‌ باشد .

 

بتن سخت رنگی هم در سطح داخلی اجرا می شود و هم در سطح خارجی به همین دلیل هم در پیاده رو اجرا می شود و هم در پارکینگ ها اجرا می شود.

 

ویژگی اصلی بتن سخت:

ویژگی اصلی بتن سخت عبارت است از، اجرای سری – تنوع در رنگ – بر روی هر سطح قدیمی قابل اجرا است – پایین بودن هزینه اجرا نسبت به کفپوش های دیگر – مقاومت بالای فشاری و مکانیکی در برابر ضربه .

 

موارد استفاده بتن سخت: پارکینگ ها، انبارها، طبقات ، سوله ها و پروژه های اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در واقع تعریف کلی از بتن سخت : بتنی است که سطحی با مقاومت بالا در برابر سایش ایجاد می کند که برای مکان هایی که رفت و آمد زیاد است و وسایل سنگین جابه جا می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دلیل استفاده بتن سخت در مراکز صنعتی این است که از نظر فیزیکی و مکانیکی از مقاومت بالایی برخوردار است و از آنجایی که مواد اولیه بتن سخت از سنگدانه های معدنی درست شده و تنوع رنگ هم دارد به طور طبیعی در همجا کاربرد دارد.

 

اجرای بتن سخت رنگی در نهایت به شما در رسیدن به سطحی کاملا صاف و صیقلی کمک می کند بتن سخت به عنوان کفپوش نهایی و در ضخامت های متفاوت اجرا می شود و می توان با اضافه کردن مواد اولیه مرغوب در بتن سخت رنگی ، باعث بالا رفتن مقاومت کف و همچنین ماندگاری طولانی آن شود که روان کننده و الیاف pp یکی از مواد می باشند.

 

برخی از مزایای اجرای بتن سخت:

۱_ اجرای بتن ریزی و اجرای بتن سخت به طور همزمان و در یک مرحله اجرا می شود.

 

۲_ سرعت بالای اجرای بتن سخت.

 

۳_ جلوگیری از ایجاد گردو غبار در سطح

 

۴_ مقاومت بالا در برابر سایش در محل هایی که رفت و آمد زیاد است.

 

۵_ چسبندگی بالای بتن سخت به بتن و عدم جدا شدن آن

 

۶_ به دلیل عدم جذب آلودگی در نظافت مشکلی نخواهد داشت.

 

۷-تنوع در رنگ و ماندگاری در طول سال

 

۸- دوام بالای فشاری

 

۹-مقاوم در برابر عوامل شیمیایی

 

۱۰- استفاده در مکان هایی که تردد زیاد است و امکان خوردگی وجود دارد

 

۱۱- مقاومت مکانیکی بالای بتن سخت

 

۱۲- مقاومت بالا در برابر اشعه ماورا بنفش در کف

 

۱۳- در آب بندی هم کاربرد دارد و …

 

بتن سخت یک مخلوط پودری خشک و آماده مصرف می باشد که به صورت ملاتی و خشکه پاشی اجرا می شود.

 

روش اجرای بتن سخت:

روش اجرا به این صورت است که ابتدا باید بتن را در کف کار اجرا کرد و بعد از گذشت ۱ الی ۳ ساعت از آن ، بتن سخت را به صورت پاششی یا ملاتی (بسته به کاربرد کف و نوع استفاده از آن دارد) اجرا می کنیم که اجرای بتن سخت با ماله پروانه ای صورت می گیرد.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1399 ساعت 13:2 توسط شایان غفوریان بدون نظر